Det kan godt være det har føltes som om der har været meget lidt strikketid på det seneste, men lidt er det alligevel blevet til. Her er tredie udgave af Frode:
Mønster: Frode fra designclub. Jeg er helt vild med modellen, så praktisk, så nem at strikke og så klædelig! Andreas har manglet den i sin gaderobe siden han voksede ud af nr. 2. Jeg er landet på en str. 86/92. Opskriftens største størrelse hedder 1-1½ år, men jeg vil tro den er cirka en størrelse størrere. Jeg har brugt tykkere garn og strikket efter str. ½ år. Garn: 210 gram 6-trådet Regia strømpegarn i sort og lys-/støvetblå. Jeg havde også en lys grå og mørk grå, men det var Kristine der insisterede på denne farvekombination og den er egentlig meget god. Pinde: 3 og 3½ mm.
Kommentarer: Tjaaa, jeg har strikket den to gange før, det siger sig selv, at det er fordi jeg tror den ligesom sine forgængere bliver en sikker vinder. Er en anelse stor endnu, men til vinter bliver den ret perfekt. Jeg havde mit hyr med monteringen og har strikket kanter 3 gange og der er et eller andet under den højre arm som bare ikke vil blive særlig pænt. Men det er småting. Om der bliver en nr. 4? Næppe, jeg har en lang liste af trøjer og veste jeg også godt kunne tænke mig at strikke. Og strengt taget behøver Andreas ikke flere strikkede trøjer i str. 2 år. Udover Frode 3 er der jo også denne, denne og denne. Kun sidstnævnte er taget i brug og den er lidt stor endnu. Og det er først for et par måneder siden Andreas har taget denne i brug (den bliver så også brugt flittigt). Det kan da godt være at jeg allerede nu skal overveje str. 3-4 år ??? Kun knap 16 måneder og allerede med tøjproblemer...:-)